کربلا را بهتر و بیشتر بشناسیم + سفر به کربلا

کربلا، شهر عشاق الحسین استانی در کشور عراق است که هر ساله بسیاری از افراد برای زیارت امام حسین، خاندان او و یارانش به آن سفر میکنند. همچنین این شهر یکی از ثروتمندترین شهر های کشور عراق است که در ادامه بیشتر درباره شهر نینوا یا همان کربلای معلی صحبت خواهیم کرد. شهر کربلا یکی از شهر های جنوبی کشور عراق و در فاصله 100 کیلومتری با بغداد قرار دارد. از ابتدای تا سال 61 هجری قمری این شهر چیزی جز بیابانی بزرگ نبود. بعد از آن واقعه ی بزرگ که در ادامه درباره ی آن صحبت خواهیم کرد، توجه خاصی به این شهر شد.

شهر کربلا

کربلا معلی از شهر های جنوبی واقع در کشور عراق است که با مساحت حدودی 52800 کیلومتر مربع مرکز استان کربلا گزارش شده است. طبق آمار های به دست آمده که به صورت رسمی ارائه شده است، بیشتر افراد در این شهر مسلمان هستند و پیروی مذهب شیعه هستند. جمیعت حدودی شهر کربلا چیزی بالغ بر 700 هزار نفر است. واحد پول رایج در این شهر هم مانند سایر شهر های عراق، دینار است که امروزه ارزش خاصی پیدا کرده است. آب و هوای کربلا با توجه به پوشش بیابانی آن گرم و خشک است و تا کنون هیچ اقدامی برای ساخت فرودگاه بین المللی برای این شهر صورت نگرفته است.

کربلا، از ثروتمندترین شهرهای عراق

همانطور که در بالاتر خدمت شما عرض کردیم شهر کربلا جزو ثروتمندترین شهر های کشور عراق است. بیشتر درآمد مردم ساکن در کربلا، از فروش خرما به دست میاید و در کنار این تجارت این افراد از طریق خدمت گذاری به زائرین کاروان های حسینی، بهره می برند. طبق تاریخچه این شهر میتوانیم آن را به دو کربلا تقسیم کنیم: کربلا قدیم و کربلا جدید که حرم امام حسین(ع) و حضرت ابولفضل(ع) در قسمت کربلا قدیم بنا شده است. بهترین مساجد دینی در شهر کربلا ساخته شده است که شمارش آن ها به 100 مسجد می رسد. در زمان های قبل به شهر کربلا تعرض های بسیاری صورت گرفته است که یکی از مهمترین رویداد های تاریخی که تا به امروز از یاد مردم حسینی فراموش نشده است، نبرد کربلا به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا است. این شهر تاریخی و مذهبی هر ساله در ماه های محرم و صفر پرچم عزا در مساجد، حرم ها و… به دلیل احترام به حسین بن علی و عباس بن علی علم می شود. مهم ترین ایام عزاداری برای امام حسین و شهدای نبرد کربلا، ایام اربعین است که هر ساله بسیاری از افراد برای عرض ارادت خود را به این شهر می رسانند.

جمیعت کربلا چقدر است؟

علاوه بر ثروتمندی، جیمعت کربلا باعث شده تا این شهر به یکی از پرجمیعت ترین شهر های کشور عراق تبدیل شود. جمیعت حدودی استان کربلا چزی بالغ بر 700 هزار نفر است که در مساحتی 43.7 کیلومتر مربعی در حال زندگی هستند. این جمیعت افراد ساکن در کربلا را در بر میگیرد و افرادی که در ایام خاص مانند تاسوعا، عاشورا و اربعین افراد حاضر در این شهر به بیش از 4 میلیون نفر می رسد.

سرگذشت کربلا از کلام مورخان دینی و مذهبی

این شهر مذهبی در قدیم الایام بیابانی بزرگ بوده که با نام های نینوا، طف، عقر، حائز، نواویس و غاضریه شناخته می شده است. کمتر کسی در آن زمان ها به کربلا توجه می کرد. اما بعد از واقعه سال 61 قمری بود که توجه خیلی از مسلمانان به ویژه شیعیان به این منطقه بیشتر شد. بعد از شهادت امام حسین(ع) و یارانش در نبرد عاشورا، حکومت آل بویه که بسیار به دین اسلام معتقد بود، برای امام حسین (ع) و دیگر شهدا بارگاه و گنبدی ساخت که با این کار کربلا به یکی از شهر های زیارتی تبدیل شد. قسمت بیشتری از اقدامات برای این شهر در زمان حکمرانی صفویه و قاجاریه است. با افزایش روز افزون تعداد بازدید کنندگان و زائرین امام حسین، خلفای آن زمان به ویژه خلفای عباسی و وهابی برای خود احساس خطر کردند. متاسفانه این افراد و حکومت هایشان به دین اسلام اعتقادی نداشتند و همیشه افراد را از مسلمان شدن منع می کردند. دستورات بسیاری برای تخریب حرم ها و دیگر اماکن زیارتی صادر می شد.

فلسفه نام کربلا را بدانید !

اگر بخواهیم به روایات و داستان های باقی مانده از مورخان و تاریخ نویسان اکتفا کنیم به نظریه های زیر بر خواهیم خورد.

  • برخی از افراد معتقدند به دلیل نرمی خاک شهر کربلا نام کربله برای آن انتخاب شده است. جالب است بدانید در زبان عربی کلمه ی کربله به معنای زمین نرم است.
  • افراد دیگر بر سر این مورد بحث می کنند که این نام از زبان اکدی و ترکیب دو واژه کوره و بابل ایجاد شده است. بابل در قدیم شهر مجاور نینوا بوده و در این سرزمین بقایایی از استخراج خاک رس و همچنین کارگاه های کوره پزی وجود دارد.
  • در آخر میتوان به این نظریه رسید که این نام از واژه ی اکدی karballatu نشات گرفته و به معنای نوعی تاج به شکل تاج خروس می باشد و به معنای کلی پوشش سر اشاره دارد.

واقعه عاشورا در صحرای کربلا اتفاق افتاد

دلیل اصلی شهرت کربلا که همان را دیگر می شناسند، واقعه روز عاشورا است. در طی این واقعه امام حسین(ع) که به هیچ صورت راضی بیعت با یزید نمی شد سر انجام از شهر مکه به سمت شهر کوفه رهسپار شد. در میانه های راه کوفه، ابن زیاد فرماندار کوفه به حر بن یزید ریاحی دستوری داد تا کاروان ایشان را متوقف نماید. از همین رو سپاه امام حسین در منطقه ای که حالا با نام کربلا می شناسیم خیمه برپا کردند. درگیری میان امام حسین و لشکر عمر بن سعد در روز دهم محرم سال 61 قمری بسیار بالا گرفت و منجر به شهادت امام حسین و یارانش شد. بازماندگان این نبرد که اغلب بانوان و کودکان بودند اسیر شدند و توسط یزید به کوفه و سپس به دمشق هدایت شدند. 

حرم حضرت عباس (ع) در فاصله حدود 390 متری از ضلع شمال شرقی حرم امام حسین واقع شده است. در میان حرم این دو بزرگوار یعنی امام حسین و حضرت عباس فضایی آرامش بخش به نام “بین الحرمین” ایجاد شده است. حال و هوای بین الحرمین با تمامی حیاط های حرم های دیگر تفاوت دارد. روز تاسوعا منتسب به حضرت ابوالفضل(ع) و روز عاشورا نیز منتسب به امام حسین(ع) است.

تربت کربلا

تربت امام حسین که پیشتر در صفحه تور کربلا درباره ی آن با هم صحبت کرده ایم، به خاک و غبار متبرکی می گویند که از اطراف قبر حضرت برداشته می شود و برای شیعیان نماد تبرکی است. بیشتر افرادی که به کربلا سفر می کنند خاک تربت را به عنوان سوغاتی به ایران می آورند.

بهترین زمان برای سفر به کربلا

اگر میخواهید به کربلا سفر کنید میتوانیم به شما پاییز به بعد را پیشنهاد دهیم زیرا در آن زمان عراق مخصوصا شهر کربلا هوا خوب است و گرمای هوا شما را اذیت نخواهد کرد. در فصل تابستان و بهار که هوای کربلا بسیار گرم میشود قطعا شما دچار گرما زدگی خواهید شد.

حمل و نقل در کربلا

در شهر کربلا مسیر های هوایی در حال توسعه است و مسیر های زمینی هم با اتوبوس قابل تردد است. یکی از پوئن های مثبت شهر کربلا نسبت به سایر شهر ها میتوان به مذهبی بودن آن اشاره کرد که همین موضوع باعث شده تا بسیاری از نقاط کربلا دارای سیستم اتوبوس رانی منظم باشد.

اگر بخواهید به زیارت هرگز نمیتوانید با اتوبوس یا وسایل نقلیه این کار را انجام دهید! زیرا تا شعاع 1.5 کیلومتری حرم های متبرکه مسدود است و صرفا پرسنل حرم ها و شرطه های عراقی اجازه تردد دارند.

جاهای دیدنی شهر کربلا

کربلا شهری مملو از جاهای دیدنی است که شما میتوانید در هنگام سفر با تور کربلا به این اماکن زیارتی بروید و نهایت لذت را ببرید. در پایین برای شما بهترین مکان های زیارتی را لیست کرده ایم که شما میتوانید تمامی آن ها را یکجا ببینید.

اماکن زیارتی کربلا

کربلا با توجه به پیشینه تاریخی که دارد بسیاری از مکان های زیارتی را در خود جای داده است که شامل حرم امام حسین(ع)، حرم حضرت عباس(ع)، قتلگاه امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع)، تل زینبیه، خیمه گاه امام حسین(ع)، حرم طفلان مسلم، مرقد شهدای کربلا سر بزنید.

حرم امام حسین(ع): 

بارگاه نورانی امام حسین(ع) بدست مختار ثقفی بنا شد و در طول تاریخ مورد حمله ها فراوان قرار گرفته است. برخی از شیعیان آن را حرم حسینی نیز می نامند. امروزه آرامگاه امام حسین(ع) به یکی از مهم ترین جاذبه های مذهبی تبدیل شده است. خوب است بدانید بیشتر شهدای کربلا در همین حرم به خاک سپرده شده اند. از نظر موقعیتی هم بخواهیم بگوییم، حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت عباس(ع) در مقابل هم قرار گرفته اند که مابین این دو حرم را بین الحرمین می نامند.

حرم حضرت عباس (ع) : 

این حرم محل دفن حرم حضرت عباس(ع) در شهر کربلا است که بسیاری از زائرین در هنگام تشرف به کربلا به این بارگاه با شکوه سفر می کنند. حرم چیزی در حدود 10973 متر مربع مساحت دارد و ساختمان آن دارای رواق، صحن، گنبد، گلدسته با طراحی معماری است. 

مقام صادق (ع):

مقام امام صادق(ع) یکی از جاهای دیدنی کربلا به شمار می آید. به گفته روایات در سالیان دور امام صادق (ع) به زیارت جدشان امام حسین(ع) به کربلای معلی رفتند و در آن میان مهمان باغی شدند که صاحب آن باغ که آدم مومن و اهل دلی بود، ملک خود را به ایشان واگذار می کنند و بعد از آن هر زمان که امام صادق (ع) به سوی کربلا می رفتند در آن باغ اطراق میکردند.

تل زینبیه : 

تل زینبیه یکی دیگر از مکان های زیارتی در شهر کربلا است و موقعیت آن در جنوب غربی حرم امام حسین(ع) قرار گرفته است. این مکان در واقع تپه ای بوده که حضرت زینب(ع) شاهد شهید شدن برادرانش بوده است. تل در معنای لغت به معنای تپه و زینبیه (منسوب به زینب) است. 

نهر علقمه : 

نهر علقمه در واقع یکی از شاخه های منشعب شده از رود بزرگ فرات است که مجاری آب هارا به سمت کربلا و سرزمین های اطراف آن می برد. روایت ها نشان میدهد که در روز عاشورا حضرت ابولفضل عباس(ع) هنگام آب بردن برای امام حسین (ع) با یارانش شهید شده است.