تصویر-شاخص-ارز-دولتی

شرایط کامل دریافت ارز مسافرتی + نحوه دریافت

عضویت-در-ایتا

تاریخ خبر : 4 اسفند 1401     گزارش : آرمین تراول 

دریافت ارز مسافرتی به چه صورت است؟

🔹طبق تصمیم جدید بانک‌مرکزی؛ برای مسافرت های زمینی 300 یورو و مسافرت‌های هوایی 500 یورو اختصاص داده شده است؛ ارز مسافرتی در پشت گیت فرودگاه‌ها به مسافران تحویل داده خواهد شد.

🔹طبق اعلام بانک مرکزی ، مسافران می‌توانند بعد از عبور از گیت، علاوه بر باجه بانک ملی، از طریق خودپردازهای مستقر در فرودگاه اسکناس دلار دریافت کنند.

🔹البته مسافرین برای دریافت 500 یورو باید بلیط مسافرت هوایی – گذرنامه معتبر – عوارض خروج پس از اخذ اسناد مثبته را به باجه بانک ملی در فرودگاه‌ها ارائه دهند.

🔹مسافران برای دریافت 300 یورو ارز مسافرتی زمینی، ریلی و دریایی نیز باید بلیط مسافرت دریایی و ریلی – گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار – ویزای کشور مقصد در صورت نیاز – عوارض خروج از کشور به باجه‌های بانکی ارائه دهند

ارز مسافرتی چیست؟

ارز-مسافرتی

بر اساس مصوبات بانک مرکزی که در سال 1397صادر شد، مسافرانی که قصد خروج از کشور به قصد سفر را داشته باشند میتوانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر به صورت دلاری دریافت کنند. حال این کمک هزینه را باید با توجه به دستورالعمل های بالا دریافت کنید و در هنگام سفر از آن استفاده فرمائید. 

برای اینکه بتوانید این ارز را تهیه کنید ابتدا باید بلیط پرواز خود را تهیه کنید و بعد از آن با مراجعه به فرودگاه و در مرحله ی بعد باید کارت پرواز خود را گرفته و هزینه عوارض خروج از کشور را پرداخت نمائید. در سال های پیش به هر ایرانی که به سفر خارجی میرفت چیزی در حدود 1000 دلار اهدا می شود اما بعد از گذر زمان و افزایش نرخ دلار این رقم به 500 یورو رسیده است. برخی اوقات هم دیده شده افرادی امتیاز ارز مسافرتی خود را در ازای مبلغی می فروشند که این کار هرگز پیشنهاد نمیشود زیرا در صورت پیگیری، جریمه و اعمال قانون خواهید شد.

گرفتن ارز مسافرتی ارزش دارد؟

قطعا اگر بخواهید به سفر بروید به مقداری ارز نیاز خواهید داشت. بهتر است برای سفر از ارز دولتی استفاده نمایید زیرا این ارز ارزان تر از بازار آزاد بوده و میتواند برای شما مقرون به صرفه تر باشد، پس در نتیجه میتوان به این نتیجه رسید که گرفتن ارز دولتی خوب است.

توجه داشته باشید که هر نفر فقط یکبار میتواند ارز دولتی را در طول سال دریافت کند.

تور استانبول با تخفیف ویژه برای شماست.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

مدارک-دریافت-ارز-مسافرتی

شما باید تمامی مدارکی را که در ادامه برای شما لیست کرده ایم را داشته باشید تا بتوانید از طریق آن به ارز مسافرتی دست پیدا کنید. توجه داشته باشید که این ارز صرفا برای ایرانیان بوده و اتباع نمیتوانند آن را دریافت کنند.

 • اصل و کپی گذرنامه شخص ایرانی : شما قطعا برای سفر به پاسپورت خود نیاز خواهید داشت، برای دریافت ارز مسافرتی باید کپی آن را هم داشته باشید.
 • ارائه اصل و کپی بلیط پرواز مهمور به مهر آژانس مسافرتی : برای دریافت ارز مسافرتی باید پرواز خریده باشید و بلیط تان را به همراه کپی ارائه دهید.
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • ارائه رسید واریز عوارض خروج از کشور : برای خروج باید عوارض را پرداخت کنید، حتما رسید آن را همراه خود داشته باشید.
 • ارائه اصل و کپی ویزا : این مورد تنها برای کشور هایی است که نیاز به ویزا دارند.
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • شماره موبایل بنام خودتان : باید حتما شماره همراه به نام خودتان داشته باشید تا بتوانید دریافت کنید.
 • حساب بانکی معتبر : حساب بانکی فعال داشته باشید تا بتوانید از کارت خود دلار را خریداری نمائید.

خرید تور کربلا نوروز همین حالا !

نکات مهم درباره ی ارز مسافرتی

درباره ی دریافت ارز های مسافرتی چند نکته وجود دارد که شما باید به آن ها توجه داشته باشید : 

نکته اول : صرافی های دولتی فرمی را به عنوان درخواست ارز مسافرتی در اختیار شما قرار می دهند تا آن را تکمیل کنید و قیمت ارز مسافرتی مانند نرخ ارز آزاد روزانه متغییر است.

نکته دوم : اگر می خواهید به سفر های زیارتی بروید حتما با مدیران کاروان های خود هماهنگی های لازم را انجام دهید.

نکته سوم : برای دریافت ارز دولتی که به صورت نقدی ارائه می شود باید خود شخص مراجعه کنید و از مراجعه افراد دیگر خودداری فرمائید. 

نکته چهارم: اگر گذرنامه خود را به تازگی تعویض کرده اید یا گذرنامه قبلی خود را گم کرده اید، لازم است گذرنامه قبلی را در اختیار مامور صرافی قرار دهید.

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق نخواهد گرفت؟

در میان تمامی صحبت هایی که در بالا کردیم، 3 دسته از افراد در حال حاضر به آن ها ارز مسافرتی تعلق نخواهد گرفت.

 • فرد متقاضی باید حداقل 12 سال سن داشته باشد و در دسته ی سنی کودکان نباشد. به افراد زیر 12 سال ارز مسافرتی تعلق نخواهد گرفت.
 • به ایرانیانی که دو تابعیتی هستند و در کشور های دیگری هم دارای اقامت هستند، ارز مسافرتی تعلق نخواهد گرفت. 
 • این نوع ارز به افرادی که دارای پاسپورت های خدماتی و سیاسی هستند تعلق نخواهد گرفت. 

از کجا ارز مسافرتی بگیریم؟

مکان-دریافت-ارز-مسافرتی-کجاست

اگر تمامی مواردی که در بالاتر خدمتتان گفتیم را دارا هستید و هم اکنون آماده ی سفر هستید میتوانید با توجه به توضیحات زیر برای دریافت ارز مسافرتی اقدام بفرمایید. در حال حاضر شما میتوانید به دو صورت نسبت به دریافت ارز مسافرتی اقدام فرمائید. اولین راه مراجعه به صرافی های دولتی مجاز عرضه ی ارز مسافرتی است و دومین راه هم در هنگام سفر در فرودگاه بین المللی شهر محل اقامتتان است. علاوه بر تمامی این راه های گفته شما میتوانید به وبسایت بازار متشکل شده ارزی مراجعه کنید و داخل این وبسایت کارهای اولیه خود را انجام دهید. بعد از آن که ثبت نام خود را در این سامانه انجام داده اید، میتوانید نسبت به دریافت ارز اقدام فرمائید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل شما را برای دریافت ارز مسافرتی راهنمایی کنیم. امیدواریم توانسته باشید نهایت استفاده را از این مقاله برده باشید، خوشحال میشیم نظرات خود را در قسمت نظارات پایین برای ما بنویسید ! با سپاس از همراهی شما 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *